Wednesday, January 5, 2011

Iran, Hamas i Hezbollah potępiają atak na kościół w Aleksandrii

Iran, Hamas i Hezbollah

potępiają atak na kościół

w Aleksandrii

Nie milkną echa noworocznego zamachu na koptyjski kościół w Aleksandrii w wyniku którego śmierć poniosło 21 osób. Do grona potępiąjących ten tchórzliwy atak na chrześcijańską mniejszość w Egipcie dołączają również islamskie kraje i organizacje.

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ramin Mehmanparast potępił śmierć niewinnych osób i przekazał kondolencje narodowi i rządowi Egiptu.

Hamas w wydanym oświadczeniu złożył kondolencje rodzinom ofiar i wyraził nadzieję, iż sprawcy zostaną szybko wykryci i ukarani. “Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o zamachu bombowym na kościół w Aleksandrii w wyniku którego zginęło ponad 20 osób. Oskarżamy o niego siły, które nie życzą dobrze Egiptowi oraz jego muzułmańskim i chrześcijańskim mieszkańcom, chcąc wzniecić wyznaniowy konflikt od którego prosimy Allaha aby uchronił ludzi”.

W oficjalnym oświadczeniu Hezbollahu czytamy m.in.: “Słowa potępienia nie wystarczą aby wyrazić uczucia gniewu, smutku i cierpienia po akcie zbrodni przed kościołem w Aleksandrii. Ten atak jest częścią niebezpiecznego spisku mającego za cel religijną różnorodność w więcej niż jednym arabskim i muzułmańskim kraju oraz służy syjonistycznemu projektowi w Palestynie i amerykańskim planom zmierzającym do fragmentacji naszych arabskich i muzułmańskich państw”.

Muhammed Jamal Natshe z Islamskiego Dżihadu stwierdził: Ten morderczy akt jest całkowicie nieakceptowalny i odrzucany pod względem religijnym, moralnym i ludzkim. Islam nie usprawiedliwiłby nigdy tak barbarzyńskiego działania”.

Fatah w wydanym oświadczeniu określa atak na kościół w Aleksandrii mianem “terrorystycznej zbrodni uderzającej w Egipt i jego kulturowe dziedzictwo”.

Czołowi szyiccy duchowni w Libanie – Sayyed Ali Fadlallah i Abdel Amir Kabalan – potępili stanowczo atak i określili go jako brutalny akt odrzucany zdecydowanie przez islam i mający na celu wzniecenie chaosu oraz strachu w Egipcie.

W przypadku tego typu zbrodniczych działań należy postawić pytanie: kto jest ich beneficjentem? Cieszy fakt, iż pomimo religijnych różnic, których znaczenia nie negowaliśmy nigdy, wszyscy jednoznacznie oceniają to wydarzenie będące modelową projekcją zasady divide et impera. (WT)

No comments:

Post a Comment